MONITORING LÁSKA JE LÁSKA 25. – 28. 2. 2005

 

 

Lucie Bílá se rozhodla změnit svůj osud

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 28.02.2005
 
Dnes má premiéru muzikál Antonína Procházky Láska je láska, který přinesl české slavici neobvyklou roli

Praha - Na jevišti jako Johanka z Arku, královna Ginevra či čarodějnice Morgana umírala nebo prožívala prudkou vášeň, zradu a chuť msty. V novém crazy muzikálu dramatika Antonína Procházky Láska je láska čeká Lucii Bílou zcela nová úloha. Její hrdinka se jmenuje jen Ona a je to mladá žena velmi nespokojená se svým osudem. Proto se ho rozhodne zcela radikálně změnit: totiž začít rovnou tím, že ovlivní již život svých rodičů, zejména příliš bohémského tatínka. Premiéra je dnes v Divadle Ta Fantastika, kde se muzikál bude hrát střídavě se starším titulem Excalibur nejméně do konce roku.
Autorem muzikálu, který je složen z dvaadvaceti hitů Lucie Bílé, je úspěšný komediograf Antonín Procházka, který role v bláznivém příběhu napsal hercům přímo na tělo. Muzikál Láska je láska chce diváky především bavit. "V životě jsem se při zkoušení tak nenasmála. A při veřejných generálkách jsme si ověřili, že Procházkův muzikál funguje i na diváky," prohlašuje Lucie Bílá, pro kterou byla úloha hrdinky zvané Ona příjemným osvěžením. "Byl to však také obtížný úkol. Na začátku mám co hrát, protože se hádám s partnerem. Ale pak už přicházejí jen monology, kterými připravuji další situace. Jsem ten, kdo nahazuje míček, a to je strašně těžké," říká Bílá, která musí po celé představení zůstávat ve střehu. "Musela jsem se naučit nejen svou roli, ale také text všech ostatních, abych mohla nahodit či vhodně reagovat, kdyby někomu role vypadla," vysvětluje. Přestože kostra příběhu je neměnná, zpěvačku baví, že má na jevišti prostor také pro improvizaci: "Například když někomu zazvoní mobil, můžu na to hned reagovat." S Procházkovým textem, který se podobá konverzační komedii, se však zpěvačka nejprve trápila. "Na začátku jsem si nadávala, že jsem se do toho pustila. Ještě těžší než humor udržet a správně načasovat byla přesná artikulace. Například větu ,Opustila jsem svoje rodiče těsně před mým početím` jsem musela trénovat a ještě teď nevím, jestli bych ji zvládla říct rychle třikrát za sebou," říká Bílá. Na počátku zkoušek se dokonce roli pokoušela přepsat, tak jak se naučila při televizních pořadech Lucie na bílo, kde jí zprvu slova psal Karel Šíp, ale zpěvačka jen zřídka dokázala text reprodukovat bez vlastních úprav. "Tonda Procházka proti mým nápadům nic nenamítal. Bez ironie totiž říká, že herec ví vždycky všechno líp než autor, který hru píše u stolu a nemůže si být jist, že text bude na jevišti fungovat. Ale nakonec jsem se vždy pokorně vrátila k Procházkově libretu, protože ho napsal geniálně," tvrdí Bílá.
Postava zvaná Ona je také zpěvačka a hvězda, ale chce se přepsat a změnit. Sama Bílá by v životě nic neměnila a za hvězdu se rozhodně nepovažuje. "Jsem zvědavá, jestli se v muzikálu pozná můj tatínek. Změnili jsme však jméno, aby to nebylo tak snadné," žertuje Bílá.
Po zkušenosti s muzikálem Láska je láska, který obsahuje velkou dávku mluveného slova, se prý zpěvačka nebojí jakékoliv činoherní role. Zda však dojde na slibovanou osudovou ženu Nastasju Filipovnu v Dostojevského Idiotovi v brněnském Divadle na provázku, jasné není. "Ale rozhodně s režisérem Vladimírem Morávkem něco uděláme. Nabízel mi roli ve svém filmu Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, ale obsahovala mnoho postelových scén, na které nemám náturu. Chystáme se natočit filmovou verzi Excaliburu v produkci Michala Kocába a věřím, že časem dojde také na nějakou činohru," dodala Lucie Bílá.

 

 

 

 

 

Bílá v muzikálu Láska je láska

Zdroj: Zlínské noviny
Datum: 28.02.2005
 
Praha Crazy muzikál Láska je láska v hlavní roli s Lucií Bílou, který je autorským dílem hudebního skladatele a producenta Ondřeje Soukupa, textařky Gábiny Osvaldové a režiséra a libretisty Antonína Procházky, dnes zaznamená svoji premiéru v pražském divadle Ta Fantastika. Muzikál bude na programu tohoto divadla každé pondělí, úterý a středu.
Základ představení tvoří více než dvacet hitů Lucie Bílé ( například Zpíváš mi requiem, Jinak to nebude, Miss Ariel, Novamba, Apatyka, Vokurky, Amor magor, Zázrak, Anděl a ďábel, O cikánském pláči, Trouba, Tichý déšť, Láska je láska, Noc je jak satén), většinu z nich však zpívají jiní interpreti. Zatímco vedlejší role mají vždy dvě alternace, představitelka hlavní role Bílá se objeví ve všech představeních. " I kdybych měla přijít po čtyřech, představení vždy bude," řekla Bílá.
" Jsem možná nahazovač míčků, který hodně mluví a připravuje půdu pro interpreta, který přijde," řekla o své roli Bílá, která však podle svých slov přesto " drží" celé představení. " Když padne řemen mně, tak to padne celé," míní zpěvačka.
Nový muzikál, který se bude střídat se starším Excaliburem, je již na půl roku dopředu vyprodán. Na programu divadla bude podle Bílé však nejspíš jen do listopadu. " Chtěla bych prostě miminko," vysvětlila Bílá.
Podle Procházky je Láska je láska " spíš konverzačka než muzikál". Děj představení se točí kolem divadelní postavy, která není spokojena s tím, jak ji vytvořil autor, a proto se rozhodne, že se " sama přepíše". Díky divadelnímu triku se octne v mládí svého bohémského tatínka a snaží se ho převychovat, aby ovlivnila svůj osud. Deset rozepsaných charakterů je bláznivě propojeno v crazy příběhu, jehož motto je: Svůj osud nezměníš! Vše, co se stane, se má stát.
" V Česku se většinou hrají muzikály romantické, historické nebo takové, které slibují témata. Představení Láska je láska je jiné. Odehrává se v současnosti a měla by to být legrace," říká režisér Procházka.
Kromě Bílé se na pódiu představí například Vilém Čok, Martin Pošta, Kamil Střihavka, Petr Kolář, Václav Bárta - Noid, Vladimír Marek, Viktor Dyk nebo Helena Dytrtová. Scénu a kostýmy jim navrhl ředitel Národního divadla Daniel Dvořák.
Bílá při přípravě muzikálu původně uvažovala o angažování někoho z finalistů první řady soutěže Česko hledá SuperStar, nakonec od tohoto nápadu upustila. " Čas na spolupráci ještě přijde, jestli má vůbec přijít," konstatovala Bílá, která již před premiérou uvažuje o další budoucnosti své scény." Rádi bychom byli repertoárové divadlo, takže připravujeme už na říjen další muzikál, který by se měl jmenovat Elixír života," dodala.
Písně z muzikálu Láska je láska v podání Bílé vyšly na desce a DVD, jež zpěvačka vydala loni. Už na křtu za ni zpěvačka obdržela platinovou desku.

 

Muzikál Láska je láska s Lucií Bílou má dnes premiéru

Zdroj: ČTK audioservis
Datum: 28.02.2005

Název:             Muzikál Láska je láska s Lucií Bílou má dnes premiéru

Hovoří:            Lucie Bílá

Délka v sec.:      31

Audio typ:         R - prvotní záznam

Velikost souboru:  360 kB

Datum:             27.2.2005

 

Klíčová slova:     ČR-divadlo-muzikál-Bílá

 

Text:

Dnes večer bude mít v pražském divadle Ta Fantastika premiéru muzikál Láska je láska s Lucií Bílou v hlavní roli. Základ představení režiséra Antonína Procházky tvoří hity známé z repertoáru Bílé. Zatímco vedlejší role mají dvě alternace, hlavní představitelka se objeví ve všech představeních. Střídavě s novým muzikálem bude Ta Fantastika uvádět také Excalibur. A jak se na dnešní premiéru Bílá těší?

 

 

ONA - to je Lucie Bílá!

Zdroj: Blesk
Datum: 28.02.2005
 
PRAHA - Lucie Bílá (38) to rozjíždí ve velkém stylu! Už dnes odstartuje slavnostní premiérou pečlivě připravovaný projekt Divadla Ta Fantastika - crazy muzikál Láska je láska. Dalibor Mácha Na její mateřské scéně tak zazní 22 největších hitů devítinásobné České slavice s hudbou Ondřeje Soukupa a s texty Gábiny Osvaldové. "ONA, hlavní postava příběhu ze současnosti, není spokojena s tím, jak ji autor napsal, a tak se rozhodne fušovat mu do řemesla. Díky divadelnímu triku se octne v mládí svého bohémského tatínka a snaží se ho převychovat, aby ovlivnila svůj osud. Deset rozepsaných charakterů je bláznivě propojeno v crazy příběhu, jehož motto je: Svůj osud nezměníš! Vše, co se stane, se má stát,"říká producent divadla Petr Kratochvíl. Muzikál Láska je láska se v Divadle Ta Fantastika hraje vždy v pondělí, v úterý a ve středu od 18 hodin.

 

Lucie Bílá mění v "Lásce" osud

Zdroj: Lidové noviny
Datum: 26.02.2005
 
V Ta Fantastice přibude k Excaliburu muzikál Láska je láska trojice Soukup, Procházka, Osvaldová

Crazy muzikál Láska je láska, v němž zazní dvaadvacet hitů Lucie Bílé, má v pondělí premiéru v Divadle Ta Fantastika. Populární zpěvačka vytvoří hlavní postavu bez alternace a podle vlastních slov odehraje každé představení. Muzikál by se měl hrát až do konce listopadu.

PRAHA - "I kdybych měla přilézt po čtyřech, představení bude," prohlásila Lucie Bílá a připomněla, že si podobný systém bez alternace již vyzkoušela při Johance z Arku. "O svou roli se s nikým nedělím i proto, že všechny písničky v muzikálu jsou z mého repertoáru. Některé ale zpívají moji kolegové jako Kamil Střihavka, nebo Vilém Čok, a bude to vesměs překvapivá interpretace," dodala.

Konverzační komedie se zpěvy

Láska je láska se bude v Ta Fantastice hrát od pondělí do středy a v pátek a v sobotu bude minimálně do června na programu muzikál Excalibur, který před časem nastudoval Vladimír Morávek. Lucie Bílá k postavě Ginevry přidala nyní ještě Morganu, což zvýšilo zájem o představení a bylo možné muzikál dál uvádět v novém seriálu.
Režisérem i autorem libreta je Antonín Procházka, plzeňský komediograf, jenž pro svou mateřskou scénu Divadlo J. K. Tyla v Plzni napsal řadu úspěšných komedií, které převzala i jiná divadla. "Snažili jsme se bez jinotajů vytvořit zábavnou inscenaci. Muzikály, které se v současné době v Praze uvádějí, mají většinou závažné historické nebo romantické téma, ryze komediálních kusů s tanci a zpěvy je pomálu. Tuto mezeru bychom chtěli zaplnit." vysvětlil. Muzikál se odehrává v současnosti a je příběhem postavy (Ona), která není spokojená s tím, jak ji autor ztvárnil. Pomocí divadelního triku se ocitne v čase mládí svého bohémského otce, kterého se snaží převychovat, aby ovlivnila svůj osud. Nakonec podle Procházky dojde k přesvědčení, že láska je důležitější než kariéra.
"Práce na inscenaci pro mě byla tak trochu chůzí po tenkém ledě, Láska není muzikál v pravém slova smyslu, jde spíš o konverzační komedii se zpěvy. S tímto žánrem nemají rockoví zpěváci zkušenosti, a s tím bylo třeba se vyrovnat. Pro diváky bude překvapení, jak si poradili," uvedl Procházka, kterému prý nevadilo psát libreto na již hotovou hudbu. "Dostal jsem čtyři cédéčka s muzikou a do toho jsem měl napsat text. Nebylo to příliš těžké, stejně vždy záleží na tom, zda má autor nápad, o nějž se může opřít," doplnil. Autorem většiny písniček je Ondřej Soukup, texty napsala Gabriela Osvaldová.

 

"Muzikál vlastně vznikal čtrnáct let, protože tehdy vyšlo album Missariel, kterým začala moje spolupráce s Lucií Bílou, v muzikálu se objeví písničky, které v průběhu těchto let Lucie měla na repertoáru," popsal Soukup nápad, na jehož základě se titul rodil.
Scénu navrhl Daniel Dvořák a Procházka zdůraznil, že nepůjde o formu komorního muzikálu. "Pokusíme se vytvořit styl živého, barvitého muzikálu, který efektně zaplní hlediště. Scéna je jednoduchá a funkční a hodně efektů je založeno na světelných změnách," řekl.
Lucie Bílá, která nyní bude v Ta Fantastice plně vytížená, soudí, že na další divadelní aktivity už by neměla čas. Konstatovala, že do brněnské inscenace Idiota v Morávkově režii nejspíš nevstoupí. "Činohru jsem si v podstatě již vyzkoušela nyní, možná by mě víc teď zajímal film," uzavřela.

 

Láska je láska chce především bavit

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 26.02.2005
 
Muzikál - premiéra

Praha - Nejen jeden z největších hitů Lucie Bílé se jmenuje Láska je láska. Pod tímto názvem startuje v pondělí v pražském Divadle Ta Fantastika crazy muzikál, jehož autorem i režisérem je Antonín Procházka a hlavní hvězdou Lucie Bílá.
Bílá bude roli nespokojené zpěvačky pojmenované Ona hrát bez alternací. Důvod je nasnadě. Muzikál se totiž skládá výhradně z jejích hitů, převážně z dílny autorské dvojice Gabriela Osvaldová a Ondřej Soukup, a zazní v něm například písně Jinak to nebude, Miss Ariel či právě Láska je láska.
"Psát příběh na hotovou muziku není těžší, jen musíte mít nápad," říká Antonín Procházka. Muzikál popisuje bláznivý příběh divadelní postavy nespokojené s tím, jak ji vytvořil autor, a rozhodne se, že se sama přepíše. Pomocí triku se ocitne v době mládí svého bohémského tatínka a snaží se tak ovlivnit svůj osud. "Bude to zábavné představení o lásce, bez jinotajů, temných vášní. Romantických nebo vážných muzikálů na historické téma je u nás mnoho, ale veseloher strašně málo," míní Procházka, jinak úspěšný autor podepsaný pod komediemi Ještě jednou, pane profesore či Věrní abonenti. Muzikál se mu prý psal lehce, těžší bylo naučit muzikálové herce dobře zahrát činoherní pasáže blížící se konverzační komedii. "Neměli s tímto těžkým žánrem zkušenosti, ale nakonec ho zvládli," zhodnotil režisér.
S rolí se potýkala také Lucie Bílá. "Bojovala jsem s textem a první týden jsem podléhala panice, že to nemohu zvládnout, ale už se prodávaly lístky, tak jsem musela," prohlásila zpěvačka. Po jejím boku v muzikálu v alternacích vystoupí například Kamil Střihavka, Vilém Čok, Martin Pošta nebo Václav Bárta.

BÍLÁ: Vašku, chci dítě!

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 26.02.2005
 
Praha - "Já bych hrozně chtěla miminko,"prohlásila včera přede všemi v Divadle Ta Fantastika Lucie Bílá (38), když jsme se jí zeptali, jak dlouho se bude uvádět muzikál Láska je láska, který má už pozítří premiéru a měl by mít jen omezený počet repríz. "Takže budeme hrát urči- tě do listopadu, a pak se uvidí,"odpověděla na dotaz VP zpěvačka, která si moc přeje stát se podruhé maminkou. Lucčino přání slyšeli všichni, ale určeno bylo jen jednomu adresátovi, a sice jejímu snoubenci Vaškovi Bártovi (24), řečenému Noid. Ten se jen usmíval a nic neříkal. Noid totiž v novém muzikálu, jehož hlavní postavou je Lucie Bílá, vlastně Ona, hraje také: ztvární v něm postavu Kapelníka. Režisér Antonín Procházka chtěl obsadit i Lucčina devítiletého syna Filipa, ale zpěvačka byla proti. Prý je na to ještě příliš malý!

 

Lucie Bílá ví, že Láska je láska

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 25.02.2005

Ondřej Soukup, Gábina Osvaldová a režisér Antonín Panenka v pondělí představí publiku své nejnovější dílo - muzikál Láska je láska, jehož protagonistkou je Lucie Bílá. Právě z písniček tvořících její repertoár je celý kus složen. A proto zpěvačka nemá ani alternantku.
Na jevišti s ní budou kolegové, s nimiž se potkávala na Johance z Arku. "Chtěli jsme souboru dopřát, aby uplatnil i svůj komický talent, protože o tom tragickém nás už přesvědčil," říká Gábina Osvaldová.
Právě ona všechny písničky, které v inscenaci zazní, otextovala. A její manžel většinu z nich zkomponoval. "Vznikaly různě. Někdy mi to trvalo deset minut, jindy půl roku. U každé z nich si ale vybavuji okolnosti, za kterých přišly na svět," říká Soukup.
Nejrychleji prý byl hotov s hudbou na text Haňa Zaňa. Ten vytvořila Gábina Osvaldová na objednávku Petra Kratochvíla, expartnera Lucie Bílé, zpěvačce přímo na tělo. Přiznává, že nepředpokládala, že ji Lucie bude chtít zpívat. Ta ji však kupodivu přijala s jedinou výhradou. Sousloví švadlenka límečků a rukávů si přála změnit. Gábina jí vyhověla a nahradila ho textem kudlanka nábožná, leč bezbožná. A obě prý byly spokojené.

 

V pondělí bude premiéra muzikálu Láska je láska s Lucií Bílou

Zdroj: ČTK
Datum: 25.02.2005

PRAHA 25. února (ČTK) - V pondělí bude mít v pražském divadle Ta Fantastika premiéru muzikál Láska je láska s Lucií Bílou v hlavní roli. Základ představení režiséra a libretisty Antonína Procházky tvoří hity známé z repertoáru Bílé; většinu z nich však zpívají jiní interpreti. Zatímco vedlejší role mají dvě alternace, představitelka hlavní role Bílá se objeví ve všech představeních.

    "I kdybych měla přijít po čtyřech, představení vždy bude," řekla dnes novinářům Bílá. Střídavě s novým muzikálem bude Ta Fantastika uvádět také starší Excalibur. Nový muzikál je již na půl roku dopředu vyprodán, na programu divadla bude podle Bílé však nejspíš jen do listopadu. "Chtěla bych prostě miminko," vysvětlila Bílá.

    Podle Procházky je Láska je láska "spíš konverzačka než muzikál". Děj představení se točí kolem divadelní postavy, která není spokojena s tím, jak ji vytvořil autor, a proto se rozhodne, že se "sama přepíše". Díky triku se octne v mládí svého bohémského tatínka a snaží se ho převychovat, aby ovlivnila svůj osud. Kromě Bílé se na pódiu představí například Vilém Čok, Martin Pošta, Kamil Střihavka, Petr Kolář, Václav Bárta, Vladimír Marek nebo Viktor Dyk.

    Bílá při přípravě muzikálu původně uvažovala o angažování někoho z finalistů první řady soutěže Česko hledá SuperStar, nakonec od tohoto nápadu upustila. "Čas na spolupráci ještě přijde, jestli má vůbec přijít," konstatovala.

    "Jsem možná nahazovač míčků, který hodně mluví a připravuje půdu pro interpreta, který přijde," řekla ČTK o své roli Bílá, která však podle svých slov přesto "drží" celé představení. "Když padne řemen mně, tak to padne celé," míní zpěvačka, která již před premiérou uvažuje o další budoucnosti své scény. "Rádi bychom byli repertoárové divadlo, takže připravujeme už na říjen další muzikál, který by se měl jmenovat Elixír života," dodala.

    V muzikálu Láska je láska zazní 22 největších hitů Lucie Bílé; autory převážné většiny z nich jsou skladatel Ondřej Soukup a textařka Gabriela Osvaldová. Scénu a kostýmy navrhl ředitel Národního divadla Daniel Dvořák.

    Písně z muzikálu v podání Bílé vyšly na desce a DVD, jež zpěvačka vydala loni. Už na křtu za ni zpěvačka obdržela platinovou desku.

    Jiří Janda kš

 

Název:             Muzikál Láska je láska s Lucií Bílou se vrhá na scénu

Hovoří:            Lucie Bílá

 

Délka v sec.:      30

Audio typ:         R - prvotní záznam

Velikost souboru:  371 kB

Datum:             25.2.2005

 

Klíčová slova:     ČR-divadlo-muzikál-Bílá-FOTO

 

Text:

V pondělí bude mít v pražském divadle Ta Fantastika premiéru muzikál Láska je láska s Lucií Bílou v hlavní roli. Základ představení režiséra a libretisty Antonína Procházky tvoří hity známé z repertoáru Bílé; většinu z nich však odzpívají jiní interpreti. Zatímco vedlejší role mají dvě alternace, představitelka hlavní role Bílá se objeví ve všech představeních. Střídavě s novým muzikálem bude Ta Fantastika uvádět také Excalibur: